Skip to content

106 Duncan Avenue(Unit C0102)Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 13, 2020

Property Information

Block16301
Lot50
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage700
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
27%
Improvement Value:$185,900
73%
Total Assessment$255,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,714-0.6%
2024$5,750+40.1%
2023$4,105-0.4%
2022$4,120+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft700DeedBook 9483, Page 324Recorded4/27/2020

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 9287, Page 355Recorded3/2/2018

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 7553, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1905