Skip to content

198 Fairview Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1922

Owner
---
Last Sale Price
$984,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block16302
Lot59
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,000
40%
Improvement Value:$275,700
60%
Total Assessment$459,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,265-0.6%
2024$10,329+40.1%
2023$7,374-0.4%
2022$7,401+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$984,000
Sq Ft2,380DeedBook 9906, Page 180Recorded6/13/2025

Property Sale

Sale
$484,000

From:

To:

DeedBook 9193, Page 964Recorded4/17/2017

Property Built

Built

Year Built: 1922