Skip to content

762 West Side Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2019

Property Information

Block16302
Lot69
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,300
30%
Improvement Value:$235,000
70%
Total Assessment$335,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,487-0.6%
2024$7,534+40.1%
2023$5,378-0.4%
2022$5,398+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 7198, Page 46Recorded1/21/2004

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4228, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1925