Skip to content

731 West Side Ave.Jersey City, NJ 07306

Last Sale Date
Aug 26, 1992

Property Information

Block16102
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page161

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-1U-H

Assessment

Land Value:$36,500
11%
Improvement Value:$304,100
89%
Total Assessment$340,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,606-0.6%
2024$7,653+40.1%
2023$5,463-0.4%
2022$5,484+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4524, Page 21