Skip to content

230 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1920

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 15, 2002

Property Information

Block16401
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page164

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,736
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,900
39%
Improvement Value:$299,700
61%
Total Assessment$488,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,910-0.6%
2024$10,979+40.1%
2023$7,837-0.4%
2022$7,866+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6058, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1920