Skip to content

239 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1915

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 7, 2014

Property Information

Block16402
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page164

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,632
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,600
36%
Improvement Value:$300,700
64%
Total Assessment$467,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,435-0.6%
2024$10,500+40.1%
2023$7,495-0.4%
2022$7,524+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 9006, Page 137Recorded11/12/2014

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 8121, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1915