Skip to content

38 Van Wagenen Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1909

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 24, 2004

Property Information

Block12003
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,376
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
51%
Improvement Value:$188,800
49%
Total Assessment$388,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,682-0.6%
2024$8,736+40.1%
2023$6,236-0.4%
2022$6,260+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 7715, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1909