Skip to content

732 West Side Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 2, 2013

Property Information

Block16401
Lot78
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page164

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,400
15%
Improvement Value:$395,600
85%
Total Assessment$468,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,450-0.6%
2024$10,516+40.1%
2023$7,507-0.4%
2022$7,535+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 8947, Page 334Recorded12/10/2013

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 3430, Page 804

Property Built

Built

Year Built: 1900