Skip to content

109 Monticello Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 23, 2024

Property Information

Block17907
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page179

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-2C-2U
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
22%
Improvement Value:$361,300
78%
Total Assessment$465,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,390-0.6%
2024$10,455+40.1%
2023$7,463-0.4%
2022$7,491-27.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 7024, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1900