Skip to content

93 Fairview AvenueJersey City, NJ 07304

Built 1922
Apartment

Last Sale Price
$4,200,000
Last Sale Date
Jun 27, 2013

Property Information

Block16601
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page166

Building Details

Building Class---
Description5S-B-A-43U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,505,000
31%
Improvement Value:$3,295,000
69%
Total Assessment$4,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$107,184-0.6%
2024$107,856+40.1%
2023$76,992-0.4%
2022$77,280+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$4,200,000

From:

To:

DeedBook 8920, Page 140Recorded7/20/2013

Property Sale

Sale
$3,250,000
DeedBook 8005, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1922