Skip to content

113 Fairview Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2016

Property Information

Block16601
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page166

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,194
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,600
45%
Improvement Value:$278,700
55%
Total Assessment$510,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,395-0.6%
2024$11,466+40.1%
2023$8,185-0.4%
2022$8,216+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3311, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1914