Skip to content

105 Fairview Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$1,130,000
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block16601
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page166

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,613
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,800
26%
Improvement Value:$694,100
74%
Total Assessment$937,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,943-0.6%
2024$21,075+148.1%
2023$8,495-0.4%
2022$8,527+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,130,000
Sq Ft3,613DeedBook 9628, Page 944Recorded1/10/2022

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

DeedBook 9189, Page 610Recorded3/28/2017

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4480, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1910