Skip to content

157 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Dec 16, 2002

Property Information

Block16602
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page166

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,125
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,800
52%
Improvement Value:$196,300
48%
Total Assessment$405,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,046-0.6%
2024$9,103+40.1%
2023$6,498-0.4%
2022$6,522+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 6096, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1910