Skip to content

2520 Kennedy Blvd.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Oct 4, 2021

Property Information

Block16602
Lot1
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page166

Building Details

Building Class---
Description4S-B-44U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage465
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
41%
Improvement Value:$85,000
59%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,238-0.6%
2024$3,258+11.6%
2023$2,919-0.4%
2022$2,930+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$162,500
Sq Ft465DeedBook 9630, Page 867Recorded1/14/2022

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 9630, Page 867

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 8745, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1900