Skip to content

2520 Kennedy Blvd.(Unit C0506)Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$267,500
Last Sale Date
Dec 3, 2021

Property Information

Block16602
Lot1
QualifierC0506
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page166

Building Details

Building Class---
Description4S-B-44U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage925
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
21%
Improvement Value:$221,800
79%
Total Assessment$281,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,293-0.6%
2024$6,332+40.1%
2023$4,520-0.4%
2022$4,537+21.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$267,500
Sq Ft925DeedBook 9637, Page 679Recorded2/4/2022

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft793DeedBook 9410, Page 48Recorded6/18/2019

Property Built

Built

Year Built: 1900