Skip to content

18 Kensington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1923
Apartment

Last Sale Price
$3,890,000
Last Sale Date
Jul 2, 2014

Property Information

Block16602
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page166

Building Details

Building Class---
Description5S-B-A-41U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,435,000
37%
Improvement Value:$2,463,600
63%
Total Assessment$3,898,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$87,056-0.6%
2024$87,602+40.1%
2023$62,534-0.4%
2022$62,767+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,890,000

From:

To:

DeedBook 8984, Page 304Recorded7/23/2014

Property Built

Built

Year Built: 1923