Skip to content

173 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$424,500
Last Sale Date
Feb 17, 2004

Property Information

Block16602
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page166

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,378
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,300
47%
Improvement Value:$223,600
53%
Total Assessment$421,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,421-0.6%
2024$9,480+40.1%
2023$6,767-0.4%
2022$6,793+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$424,500
DeedBook 7217, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1910