Skip to content

171 Jewett Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Aug 3, 2018

Property Information

Block16602
Lot4
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-F-2U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,300
20%
Improvement Value:$427,900
80%
Total Assessment$535,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,951-0.6%
2024$12,026+47.0%
2023$8,184-0.4%
2022$8,214+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 9331, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1910