Skip to content

148 Belmont Ave.Jersey City, NJ 07304

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2012

Property Information

Block16603
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page166

Building Details

Building Class---
Description4S-B+F-6U-G6
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
45%
Improvement Value:$261,000
55%
Total Assessment$471,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,517-0.6%
2024$10,583+40.1%
2023$7,555+123.4%
2022$3,381+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 8818, Page 769