Skip to content

574 Bergen Ave.(Block 16701 Lot 1)Jersey City, NJ 07304

Built 1928
Apartment

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 20, 1995

Property Information

Block16701
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page167

Building Details

Building Class---
Description5S-B-A-40U

Assessment

Land Value:$1,400,000
56%
Improvement Value:$1,100,000
44%
Total Assessment$2,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,825-0.6%
2024$56,175+18.9%
2023$47,238-0.4%
2022$47,415-8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 4884, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1928