Skip to content

596 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Dec 15, 1982

Property Information

Block16701
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page167

Building Details

Building Class---
Description3S-F-O-3U

Assessment

Land Value:$105,000
16%
Improvement Value:$542,600
84%
Total Assessment$647,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,461-0.6%
2024$14,552+40.1%
2023$10,388-0.4%
2022$10,426+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3365, Page 505