Skip to content

32 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Oct 23, 2013

Property Information

Block16801
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,805
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
55%
Improvement Value:$178,100
45%
Total Assessment$398,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,890-0.6%
2024$8,945+40.1%
2023$6,386-0.4%
2022$6,409+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000

From:

To:

DeedBook 8941, Page 503Recorded11/1/2013

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 3395, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1880