Skip to content

74 Astor Pl.Jersey City, NJ 07304

Built 1875

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Dec 4, 2013

Property Information

Block17002
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page170

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
38%
Improvement Value:$277,300
62%
Total Assessment$447,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,988-0.6%
2024$10,051+40.1%
2023$7,175-0.4%
2022$7,202+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 8947, Page 432Recorded12/10/2013

Property Built

Built

Year Built: 1875