Skip to content

42 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1870

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2019

Property Information

Block16801
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,500
64%
Improvement Value:$132,200
36%
Total Assessment$364,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,144-0.6%
2024$8,195+40.1%
2023$5,850-0.4%
2022$5,872+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,200DeedBook 9415, Page 679Recorded7/10/2019

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 9405, Page 851Recorded5/28/2019

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4900, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1870