Skip to content

56 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1870

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block16801
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,883
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,000
46%
Improvement Value:$248,800
54%
Total Assessment$460,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,290-0.6%
2024$10,354+40.1%
2023$7,391-0.4%
2022$7,419+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,883DeedBook 9545, Page 43Recorded3/25/2021

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

DeedBook 8975, Page 129Recorded5/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1870