Skip to content

64 Jewett Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Date
Feb 28, 1990

Property Information

Block16801
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
86%
Improvement Value:$35,000
14%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,583-0.6%
2024$5,618+40.1%
2023$4,010-0.4%
2022$4,025+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4263, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1900