Skip to content

167 Fairview Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 28, 2009

Property Information

Block16401
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page164

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,786
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,500
46%
Improvement Value:$192,900
54%
Total Assessment$359,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,025-0.6%
2024$8,076+40.1%
2023$5,765-0.4%
2022$5,786+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 8697, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1900