Skip to content

123-5 Summit Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 0001

Last Sale Date
May 25, 1988

Property Information

Block16802
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description4SB-A-21U-H

Assessment

Land Value:$735,000
29%
Improvement Value:$1,803,900
71%
Total Assessment$2,538,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,694-0.6%
2024$57,049+40.1%
2023$40,724-0.4%
2022$40,876+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3978, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 0001