Skip to content

5 Gardner Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 0003
Apartment

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 31, 1997

Property Information

Block16803
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-28U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$980,000
35%
Improvement Value:$1,820,000
65%
Total Assessment$2,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$62,524-0.6%
2024$62,916+40.1%
2023$44,912-0.4%
2022$45,080-11.2%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5171, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 0003