Skip to content

22 Gardner Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Apr 6, 2020

Property Information

Block16802
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,534
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,500
48%
Improvement Value:$236,600
52%
Total Assessment$455,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,162-0.6%
2024$10,226+40.1%
2023$7,300-0.4%
2022$7,327+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft2,534DeedBook 9497, Page 835Recorded7/29/2020

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 7361, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1880