Skip to content

42 Gardner Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 17, 2024

Property Information

Block16802
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description2S-B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,158
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
45%
Improvement Value:$281,100
55%
Total Assessment$511,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,413-0.6%
2024$11,484+40.1%
2023$8,198-0.4%
2022$8,229+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,158DeedBook 9859, Page 530Recorded11/6/2024

Property Built

Built

Year Built: 1900