Skip to content

173 Harrison Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jan 31, 2026

Property Information

Block18406
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page184

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,155
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,300
47%
Improvement Value:$232,800
53%
Total Assessment$436,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,738+2.0%
2024$9,549+41.6%
2023$6,745-0.4%
2022$6,771+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft2,155DeedBook 9964, Page 724Recorded2/13/2026

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 3177, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1900