Skip to content

59 Crescent Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$959,700
Last Sale Date
Jun 8, 2022

Property Information

Block16901
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page169

Building Details

Building Class---
Description3SBT-BD-1UH-B-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,762
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,400
34%
Improvement Value:$478,600
66%
Total Assessment$725,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,189+37.2%
2024$11,797+40.1%
2023$8,421-0.4%
2022$8,453+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$959,700
Sq Ft2,762DeedBook 9675, Page 562Recorded6/20/2022

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

DeedBook 9237, Page 990Recorded9/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 1890