Skip to content

98 Monticello Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jun 8, 2020

Property Information

Block16901
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page169

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,000
84%
Improvement Value:$31,600
16%
Total Assessment$197,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,412-0.6%
2024$4,440+40.1%
2023$3,170-0.4%
2022$3,181+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 9505, Page 180