Skip to content

47 Astor Pl.Jersey City, NJ 07304

Built 1868

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
May 6, 2021

Property Information

Block17001
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page170

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-B-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,617
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
22%
Improvement Value:$632,700
78%
Total Assessment$812,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,148-0.6%
2024$18,261+40.1%
2023$13,036+37.1%
2022$9,507+16.4%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft2,617DeedBook 9578, Page 412Recorded7/1/2021

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

DeedBook 9312, Page 589Recorded6/8/2018

Property Built

Built

Year Built: 1868