Skip to content

58 Astor Pl.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2016

Property Information

Block17002
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page170

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,900
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
38%
Improvement Value:$282,500
62%
Total Assessment$452,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,104-0.6%
2024$10,168+40.1%
2023$7,258-0.4%
2022$7,285+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$178,500
DeedBook 5877, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1900