Skip to content

64 Astor Pl.Jersey City, NJ 07304

Built 1875

Last Sale Price
$19,000
Last Sale Date
Dec 28, 1979

Property Information

Block17002
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page170

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
38%
Improvement Value:$277,300
62%
Total Assessment$447,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,988-0.6%
2024$10,051+40.1%
2023$7,175-0.4%
2022$7,202+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 3292, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1875