Skip to content

92 Tuers Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Last Sale Price
$17,100
Last Sale Date
Aug 26, 1977

Property Information

Block12203
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,000
58%
Improvement Value:$203,900
42%
Total Assessment$482,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,783-0.6%
2024$10,851+40.1%
2023$7,746-0.4%
2022$7,775+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$17,100
DeedBook 3235, Page 942

Property Built

Built

Year Built: 1930