Skip to content

488-492 Communipaw Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1885
Commercial

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Dec 30, 2015

Property Information

Block17003
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page170

Building Details

Building Class---
Description2S-F-5C-2U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,000
25%
Improvement Value:$696,100
75%
Total Assessment$927,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,702-0.6%
2024$20,832+40.1%
2023$14,871-0.4%
2022$14,926+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

DeedBook 9094, Page 954Recorded1/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1885