Skip to content

584 West Side Ave.

Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Mar 15, 2007

Property Information

Block18301
Lot68
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building Class---
Description3S-F-2C-4U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,100
12%
Improvement Value:$770,900
88%
Total Assessment$875,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,539-0.6%
2024$19,661+40.1%
2023$14,035-0.4%
2022$14,088+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 8175, Page 39