Skip to content

312 Paterson Plank RJersey City, NJ 07307

Built 1905

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2026

Property Information

Block1703
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-HCBG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,960
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$504,700
61%
Improvement Value:$322,900
39%
Total Assessment$827,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,480-0.6%
2024$18,596+40.1%
2023$13,275-0.4%
2022$13,324+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905