Skip to content

37 Poplar St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2008

Property Information

Block803
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,984
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
37%
Improvement Value:$378,500
63%
Total Assessment$603,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,476-0.6%
2024$13,561+40.1%
2023$9,680-0.4%
2022$9,716+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900