Skip to content

618 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 0001
Apartment

Last Sale Price
$1,176,000
Last Sale Date
Mar 20, 2018

Property Information

Block1703
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description4S-F-D-8U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
32%
Improvement Value:$762,200
68%
Total Assessment$1,122,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,059-0.6%
2024$25,216+40.1%
2023$18,000-0.4%
2022$18,067+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,176,000

From:

To:

DeedBook 9297, Page 960Recorded4/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 0001