Skip to content

253 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07307

Apartment

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 9, 2002

Property Information

Block2204
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-9U-AC
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
32%
Improvement Value:$857,500
68%
Total Assessment$1,262,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,192-0.6%
2024$28,368+40.1%
2023$20,251-0.4%
2022$20,326+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7013, Page 6