Skip to content

640 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1903

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Nov 3, 2014

Property Information

Block1703
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,260
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,400
26%
Improvement Value:$739,200
74%
Total Assessment$998,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,299-0.6%
2024$22,439+40.1%
2023$16,018-0.4%
2022$16,077+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

DeedBook 9005, Page 507Recorded11/10/2014

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3460, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1903