Skip to content

664 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1885

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block1703
Lot67
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,400
68%
Improvement Value:$147,000
32%
Total Assessment$466,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,415-0.6%
2024$10,480+40.1%
2023$7,481-0.4%
2022$7,509+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 9130, Page 323Recorded7/11/2016

Property Sale

Sale
$293,400
DeedBook 7680, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1885