Skip to content

108 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1884

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jun 10, 2016

Property Information

Block3804
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U&1S-F-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,289
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
49%
Improvement Value:$256,900
51%
Total Assessment$506,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,319-0.6%
2024$11,390+40.1%
2023$8,131-0.4%
2022$8,161+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

DeedBook 9126, Page 181Recorded6/20/2016

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 8938, Page 442Recorded10/17/2013

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 7965, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1884