Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
615 Palisade Ave(Block 1704 Lot 15)Jersey City, NJ 07307
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 29, 1997
Property Information
Block1704
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17
Building Details
Building Class---
Description4S-B-A-16U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$720,000
33%
Improvement Value:$1,462,100
67%
Total Assessment$2,182,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $48,726 | -0.6% |
| 2024 | $49,032 | +40.1% |
| 2023 | $35,001 | -0.4% |
| 2022 | $35,132 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.