Skip to content

396 New York Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2021

Property Information

Block1704
Lot25
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,309
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,900
14%
Improvement Value:$629,100
86%
Total Assessment$730,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,301-0.6%
2024$16,403+88.9%
2023$8,682-0.4%
2022$8,715+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

DeedBook 9327, Page 910Recorded7/30/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018