Skip to content

25 Waverly St.Jersey City, NJ 07307

Built 2022

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2025

Property Information

Block5803
Lot10
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$211,500
36%
Improvement Value:$531,100
91%
Total Assessment$583,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,025-0.6%
2024$13,107
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft3,136DeedBook 9678, Page 54NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022